Funkcje pierwotne
Podstawowe definicje
Funkcja pierwotna
Funkcję F nazywamy funkcją pierwotną funkcji [math]f\;[/math], określonej w przedziale otwartym [math]P[/math] (skończonym lub nieskończonym), jeśli [math]F'(x)=f(x)\;[/math] dla każdego [math]x\in P[/math].
Przykłady
- Funkcja [math]\sin\; x\;[/math] jest funkcją pierwotną funkcji [math]\cos\; x\;[/math], bo [math](\sin\; x)'=\cos\; x\;[/math].
- Również funkcja [math]\sin\; x +C\;[/math], gdzie [math]C\;[/math] jest dowolną stałą, jest funkcją pierwotną funkcji [math]\cos\; x\;[/math].
- Funkcją pierwotną dla [math]e^x\;[/math] jest ta sama funkcja [math]e^x\;[/math].
Funkcja pierwotna na przedziale domkniętym
Jeśli funkcja [math]f\;[/math] jest określona w przedziale domkniętym [math]a\leq x\leq b\;[/math], to funkcję [math]F\;[/math] nazywamy jej funkcją pierwotną, jeśli [math]F'(x)=f(x) \;[/math] dla [math]a\lt x\lt b\;[/math] oraz zachodzi: [math]F'_+(a) = f(a)\;[/math] i [math]F'_-(b)=f(b)\;[/math].
Twierdzenie
Jeśli dwie funkcje [math]F\;[/math] i [math]G\;[/math] są funkcjami pierwotnymi funkcji [math]f\;[/math] w przedziale [math]P[/math] (otwartym lub domkniętym), to te dwie funkcje różnią się między sobą o stałą.
Dowód
Ponieważ zachodzi: [math]F'(x)=G'(x)\;[/math], to — na mocy twierdzenia które było przy pochodnych (wniosek z wz. Lagrange'a o wart. średniej — funkcje te różnią się o stałą: [math]F(x) = G(x)+C\;[/math].
I odwrotnie, funkcja, która powstaje przez dodanie stałej do funkcji pierwotnej funkcji [math]f\;[/math], jest też funkcją pierwotną funkcji [math]f\;[/math].
Tak więc wyrażenie: [math]F(x)+C\;[/math] jest ogólną postacią funkcji pierwotnej funkcji [math]f\;[/math].
CBDO
Całki nieoznaczone
To ostatnie wyrażenie oznaczamy symbolem
czytamy: "całka [math]f(x)\;[/math] po [math]d x\;[/math]" i nazywamy je całką nieoznaczoną funkcji [math]f\;[/math]. Mamy więc:
Znajdowanie całki nieoznaczonej danej funkcji [math]f\;[/math] lub — innymi słowy — znajdowanie funkcji pierwotnej funkcji [math]f\;[/math] nazywamy całkowaniem funkcji [math]f\;[/math]. Całkowanie jest więc procesem (prawie) odwrotnym do różniczkowania. [1]
Funkcje pierwotne funkcji elementarnych
Jak wynika z samej definicji całki nieoznaczonej, każdy wzór na pochodną jakiejś funkcji daje automatycznie wzór na całkę funkcji otrzymanej po zróżniczkowaniu. Mamy np.: Z wzoru [math](\sin\; x)' = \cos\; x\;[/math] otrzymujemy
Ze znanych wzorów na pochodne otrzymujemy następujące wzory na funkcje pierwotne:
Ogólne wzory na całkowanie
Załóżmy, że funkcje [math]f\;[/math] i [math]g\;[/math] są ciągłe. Zachodzą wówczas następujące wzory.
-
[math]\int(f(x)+g(x)) d x = \int f(x)d x +\int g(x) d x. [/math]
Dowód
Mamy bowiem: [math]\frac{d}{d x} \left( \int f(x)d x + \int g(x) d x \right) = f(x) + g(x).[/math]
CBDO
-
[math]\int a f(x) d x = a \int f(x) d x, \;\;\;\mbox{gdzie } a - \mbox{stala}.[/math]
Dowód
[math]\frac{d}{d x} \left( a \int f(x)d x \right) = a \frac{d}{d x}\int f(x)d x = a f(x).[/math] - (Wzór na całkowanie przez części) Dla [math]f,g\;[/math] takich, że [math]f', g'\;[/math] są ciągłe zachodzi
[math] \int f(x) g'(x) d x = f(x) g(x) - \int f'(x) g(x) d x [/math] Dowód
Zróżniczkujmy obie strony powyższej równości. Mamy: [math]f(x) g'(x) = f'(x) g(x) + f(x) g'(x) - f'(x) g(x).[/math]
CBDO
Przykłady
- [math]\int x e^x d x = \int x (e^x)'d x = x e^x -\int x' e^x d x = x e^x - \int e^x d x = x e^x - e^x.[/math]
- [math]\int \ln x d x = \int x' \ln x d x = x \ln x - x \int (\ln x)' d x =x \ln x - x \int x \frac{1}{x} d x = x \ln x -x+C.[/math]
- (wzór na całkowanie przez podstawienie, lub na zamianę zmiennych w całce):
[math] \int g(f(x)) \frac{d f(x)}{d x} d x = \left. \int g(y) d y\right|_{y=f(x)} [/math] Uwaga. Krócej ten wzór możemy zapisać, oznaczając [math]y=f(x)\;[/math] i [math]z=g(y)\;[/math]. Wtedy mamy:
[math] \int z \frac{d y}{d x} d x = \int z d y. \;[/math] Dowód
Dowód opiera się na odwróceniu wzoru na różniczkowanie funkcji złożonej. Oznaczmy [math]G(y)=\int g(y) d y\;[/math]. Mamy:
[math] \left[ G(f(x))\right]'=G'(f(x))\cdot f'(x) = g(f(x))\cdot f'(x); \;[/math] biorąc teraz funkcję pierwotną od obu stron, mamy
[math] \int g(f(x))\cdot f'(x) d x = \int \left[ G(f(x))\right]'d x = G(f(x))=\left. G(y)\right|_{y=f(x)} =\left. \int g(y) d y\right|_{y=f(x)} [/math] CBDO
Przykłady
- [math]\int g(ax)d x = \frac{1}{a} \int g(y) d y, \;\;\;\mbox{gdzie} \;\;y=ax.[/math]
- [math]\int f(x+a)d x = \int f(y)d y, \;\;\;\mbox{gdzie} \;\;y=x+a.[/math]
Przykład 1
Obliczmy całkę:
Zrobimy to za pomocą podstawienia [math]y=x^2\;[/math]. Mamy:
Przykład 2
W następującej całce podstawimy [math]x=\sin\; t\;[/math], zakładając, że [math]t\in [-\frac{\pi}{2},\frac{\pi}{2}]\;[/math] :
tę całkę liczymy całkując przez części:
skąd mamy
Uwaga
Poprawność całkowania możemy sprawdzić, różniczkując wynik; po zrobieniu tego powinniśmy otrzymać funkcję podcałkową.
Uwaga o funkcjach elementarnych
Funkcją elementarną nazywamy funkcję wymierną, trygonometryczną, wykładniczą, lub jedną z odwrotności tychże. Rozpatrzmy teraz zbiór funkcji, powstałych z elementarnych przez branie ich sumy, iloczynu, ilorazu, złożenia albo kombinacji tychże. Pochodną każdej z tych funkcji można znaleźć, posługując się wzorami na pochodną sumy, iloczynu, ilorazu bądź złożenia funkcji.
Z całkami jest inaczej: Gdy musimy znaleźć funkcję pierwotną funkcji z powyższej klasy, to taka pochodna może się już nie dać wyrazić przez funkcje elementarne. Tak jest np. z całkami: [math]\int e^{-x^2} d x\;[/math] czy [math]\int \sqrt{1+ k^2 \sin\;^2 x} d x\;[/math], [math]k^2\ne 1\;[/math].
Podkreślmy, że obie te funkcje pierwotne istnieją — zgodnie z powyższym twierdzeniem, że każda funkcja ciągła posiada funkcję pierwotną. Powyższe funkcje pierwotne istnieją, tyle że się nie wyrażają przez funkcje elementarne: Pierwsza całka to tzw. funkcja błędu, a druga to całka eliptyczna. Tak więc nie dla każdej funkcji da się funkcję pierwotną wyrazić przez funkcje elementarne.
W pozostałej części tego rozdziału będziemy rozważać te klasy funkcji, dla których da się to zrobić.
Rekurencyjne metody obliczania całek
Załóżmy, że mamy jakiś ciąg funkcji [math]\{f_n\}(x)\;[/math] i że chcemy obliczyć całki [math]I_n =\int f_n(x) d x.\;[/math] Metoda rekurencyjna polega na obliczeniu całki dla [math]n=1\;[/math] (lub [math]n=0\;[/math] ) i na umiejętności sprowadzenia liczenia [math]n-\;[/math] tej całki do całki o numerze [math]n-1\;[/math] (lub wcześniejszej).
Był to ogólny (tak ogólny, że ogólnikowy) przepis; przyjrzyjmy się, jak to się przekłada na praktykę.
Przykład 1
Obliczyć całkę
We wzorze na [math]I_n\;[/math] wykonajmy całkowanie przez części w następujący sposób:
aby sfinalizować liczenie całki, potrzebujemy jeszcze wyrażenia na [math]I_0\;[/math]:
Ostatecznie więc
Przykład 2
Weźmy teraz:
Mamy:
Teraz policzmy:
skąd mamy
Całki z funkcji wymiernych
Nazywamy w ten sposób całkę, gdzie funkcją podcałkową jest funkcja wymierna:
gdzie [math]P(x), Q(x)\;[/math] — wielomiany.
Liczenie całki wykonujemy w kilku krokach.
Będziemy zakładać, że stopień licznika jest niższy od stopnia mianownika. Gdyby tak nie było, to
- wykonujemy dzielenie wielomianów (z resztą) i możemy zapisać:
[math] P(x) = w(x)\cdot Q(x) + r(x), [/math] gdzie [math]w(x)\;[/math] — wynik dzielenia, a [math]r(x)\;[/math] — reszta, przy czym [math]\deg r \lt \deg Q\;[/math]. Mamy w ten sposób:
[math] \frac{P(x)}{Q(x)} = w(x) + \frac{r(x)}{Q(x)}, [/math] gdzie [math]w(x)\;[/math] jest wielomianem, który umiemy scałkować, zaś w [math]\frac{r(x)}{Q(x)}\;[/math] stopień licznika jest mniejszy od stopnia mianownika — tak jak dalej potrzeba. - Rozkładamy mianownik na czynniki. Niedługo poznamy twierdzenie z algebry, które mówi, że: Tw. Dowolny wielomian o współczynnikach rzeczywistych rozkłada się na czynniki stopnia co najwyżej drugiego, tzn. postaci: [math]x-a\;[/math] (czynniki liniowe) oraz [math]x^2 + bx + c\;[/math] (kwadratowe), dla których [math]\Delta\lt 0\;[/math]. Uwaga. Liczba [math]a\;[/math] z czynnika liniowego jest pierwiastkiem wielomianu; z tw. Bézout mamy, że jeżeli [math]a\;[/math] jest pierwiastkiem wielomianu [math]Q(x)\;[/math], to wielomian [math]Q(x)\;[/math] dzieli się przez [math]x-a\;[/math] bez reszty, tzn. można zapisać: [math]Q(x)=\tilde{Q}(x) (x-a)\;[/math], gdzie [math]\tilde{Q}(x)\;[/math] jest wielomianem stopnia o 1 niższego niż [math]Q(x)\;[/math]. Oraz dokładniej: Jeśli [math]a\;[/math] jest [math]k-\;[/math] krotnym pierwiastkiem wielomianu [math]Q(x)\;[/math], to wielomian [math]Q(x)\;[/math] dzieli się przez [math](x-a)^k\;[/math] bez reszty, tzn. można zapisać: [math]Q(x)=\tilde{Q}(x) (x-a)^k\;[/math], gdzie [math]\tilde{Q}(x)\;[/math] jest wielomianem stopnia o [math]k\;[/math] niższego niż [math]Q(x)\;[/math]. Dla trójmianów kwadratowych nierozkładalnych jest podobnie, ale zagłębienie się w temat wymaga znajomości liczb zespolonych, więc odkładamy to do czasu, gdy się z nimi zaznajomimy.
- rozkład na ułamki proste.
Def. Ułamkiem prostym nazywamy wyrażenie postaci
[math] \frac{A}{(x-a)^k}\;\;\;\mbox{lub} \;\;\; \frac{Cx+D}{((x-\alpha)^2+\beta^2)^m}, [/math] gdzie [math]A, a; C,D,\alpha,\beta\in \mathbb R \; \;[/math].
Uwaga: W mianowniku ostatniego wyrażenia występuje postać kanoniczna trójmian kwadratowego, który nie ma pierwiastków rzeczywistych.
I teraz!! - Tw.
Funkcja wymierna [math]\frac{P(x)}{Q(x)}\;[/math] jest sumą ułamków prostych, których mianowniki są czynnikami wielomianu [math]Q(x)\;[/math].
Tw.(o rozkładzie na ułamki proste): Każda funkcja wymierna: [math]\frac{P(x)}{Q(x)}\;[/math],gdzie [math]\deg P\lt \deg Q\;[/math], daje się zapisać jako suma ułamków prostych, których mianowniki są czynnikami wielomianu [math]Q(x)\;[/math]. Dokładniej: Jeżeli w rozkładzie [math]Q(x)\;[/math] na czynniki pojawia się wyrażenie [math](x-a)^k\;[/math], to wśród ułamków prostych znajdują się wyrazy:
[math] \frac{A_1}{x-a},\;\;\frac{A_2}{(x-a)^2},\;\dots,\;\frac{A_m}{(x-a)^k}; \;[/math] jeżeli zaś w rozkładzie [math]Q(x)\;[/math] na czynniki pojawia się [math]((x-\alpha)^2 +\beta^2)^m\;[/math], to wśród ułamków prostych znajdą się wyrazy:
[math] \frac{C_1 x + D_1}{(x-\alpha)^2+\beta^2}, \;\;\frac{C_2 x + D_2}{((x-\alpha)^2+\beta^2)^2}, \; \dots\;\frac{C_m x + D_m}{((x-\alpha)^2+\beta^2)^m} \;[/math] Wyznaczenie konkretnych wartości współczynników stojących przy ułamkach prostych odbywa się przez porównanie obu postaci funkcji wymiernej: Postaci wyjściowej: [math]f(x)=\frac{P(x)}{Q(x)}\;[/math], oraz otrzymanej z rozkładu na ułamki proste.[2]
"Jak to działa", zobaczmy na przykładach.
Przykłady
- Rozłóżmy na ułamki proste funkcję wymierną
[math] f(x)=\frac{x-1}{(x-2)^2(x-3)} [/math]
Zgodnie z powyższym twierdzeniem, rozkład na ułamki proste będzie miał postać:
[math] \frac{x-1}{(x-2)^2(x-3)}= \frac{A}{x-2}+\frac{B}{(x-2)^2}+\frac{C}{x-3}. [/math] Współczynniki [math]A,B,C\;[/math] wyznaczamy, sprowadzając prawą stronę do wspólnego mianownika. Mamy:
[math] \frac{x-1}{(x-2)^2(x-3)}= \frac{A(x-2)(x-3)+B(x-3)+C(x-2)^2}{(x-2)^2(x-3)}=\frac{(B+C)x^2+(5A+B-4C)x+6A-3B+4C}{(x-2)^2(x-3)}, [/math] co daje równania:
[math] A+C=0;\;\;\;-5A+B-4C=1; \;\;\;6A-3B+4C=-1. [/math] Rozwiązanie tego układu równań daje:
[math] A=-2,\;\;\;B=-1, \;\;\;C=2. [/math] - Weźmy teraz: [math]f(x)=\frac{2x^2+2x+13}{(x-2)(x^2+1)^2}\;[/math].
Rozkład na ułamki proste ma postać:[math] f(x)=\frac{2x^2+2x+13}{(x-2)(x^2+1)^2} = \frac{A}{x-2} + \frac{Bx+C}{x^2+1}+ \frac{Dx+E}{(x^2+1)^2}. [/math]Współczynniki [math]A,B,C,D,E\;[/math] wyznaczamy z porównania obu stron po sprowadzeniu prawej do wspólnego mianownika, co daje:
[math] 2x^2+2x+13=A(x^2+1)^2 + (Bx+C)(x-2)(x^2+1) + (Dx+E)(x-2) [/math] skąd otrzymujemy układ równań na współczynniki:
wsp. przy [math]x^4[/math] [math]A+B=0[/math] wsp. przy [math]x^3[/math] [math]-2B+C=0[/math] wsp. przy [math]x^2[/math] [math]2A+B-2C+D=2[/math] wsp. przy [math]x[/math] [math]-2B+C-2D+E=2[/math] wsp. przy [math]0[/math] [math] A-2C-2E=13[/math] Rozwiązując ten układ równań, dostajemy:
[math] A=1, \;B=-1,\; C=-2,\; D=-3,\; E=-4 [/math] co daje rozkład na ułamki proste:
[math] f(x)=\frac{2x^2+2x+13}{(x-2)(x^2+1)^2} = \frac{1}{x-2} - \frac{x+2}{x^2+1}- \frac{3x+4}{(x^2+1)^2}. [/math]
Obliczanie funkcji pierwotnych z ułamków prostych
Twierdzenie o rozkładzie na ułamki proste sprowadza całkowanie funkcji wymiernej do całkowania ułamków prostych. Zobaczymy zaraz, jak obliczać funkcje pierwotne z takich ułamków prostych.
- Zacznijmy od ułamków prostych postaci [math]\frac{A}{(x-a)^k}\;[/math]. Podstawiając [math]y= x-a\;[/math], mamy
[math] \int \frac{Ad x}{(x-a)^k} = A\int\frac{d y}{y^k} = \left\{ \begin{matrix}{} A\ln (x-a) & \mbox{dla} & k=1,\\ \frac{A}{1-k}\cdot\frac{1}{(x-a)^{k-1}} & \mbox{dla} & k\gt 1. \end{matrix} \right. \;[/math] - Gdy mamy ułamek prosty: [math]\frac{C x + D}{((x-\alpha)^2+\beta^2)^m}\;[/math], to całka nieoznaczona z tego wyrażenia sprowadza się do obliczenia dwóch całek
[math] \int \frac{d x}{((x-\alpha)^2+\beta^2)^m}\;\;\;\mbox{oraz}\;\;\;\int \frac{(x-\alpha)d x}{((x-\alpha)^2+\beta^2)^m}. \;[/math] - Przy pierwszej całce podstawiamy [math]y=x-\alpha\;[/math] i otrzymujemy całkę [math]\int\frac{d y}{(y^2+\beta^2)^m}\;[/math],w której z kolei podstawiamy [math]y=\beta z\;[/math] i po tym podstawieniu dostajemy całkę [math]\int\frac{d z}{(z^2+1)^m}\;[/math]. Dla [math]m=1\;[/math] funkcją pierwotną jest [math]arctg z\;[/math], zaś dla [math]m\gt 1\;[/math] wyprowadziliśmy już na tę całkę wzór rekurencyjny [math]\int(1+x^2)^{-n}[/math].
- Przy całce drugiego typu, podstawiamy: [math]y=(x-\alpha)^2\;[/math]. Mamy: [math]d y = 2 (x-\alpha) d x\;[/math], skąd otrzymujemy:
[math]\int \frac{(x-\alpha)d x}{((x-\alpha)^2+\beta^2)^m} =\frac{1}{2} \int \frac{d y}{(y+\beta^2)^m} =\left\{\begin{matrix}{}\frac{1}{2}\ln ((x-\alpha)^2+\beta^2) & \mbox{dla} & m=1,\\-\frac{1}{2(k-1)}\cdot\frac{1}{((x-\alpha)^2+\beta^2)^{k-1}} & \mbox{dla} & k\gt 1.\end{matrix}\right.\;[/math]
Tymi to sposobami zawsze możemy obliczyć całkę z funkcji wymiernej (oczywiście, jeśli znamy pierwiastki mianownika [math]Q(x)\;[/math]).
Przykłady
Obliczmy teraz dla naprzykładu całki z f. wymiernych (17) i (18).
- c.d przykładu (17)
[math] \int \frac{x-1}{(x-2)^2(x-3)} d x = -\int\frac{d x}{x-2}-2\int \frac{d x}{(x-2)^2}+2\int\frac{d x}{x-3}=-\ln|x-2| + \ln|x-3| + \frac{2}{x-2} +C. [/math] - c.d przykładu (18)
[math] \int \frac{2x^2+2x+13}{(x-2)(x^2+1)^2} d x = \int \frac{d x}{x-2} - \int\frac{(x+2)d x}{x^2+1}-\frac{(3x+4)d x}{(x^2+1)^2} =\int \frac{d x}{x-2} - \int\frac{xd x}{x^2+1}-2\int\frac{d x}{x^2+1}-3\int \frac{xd x}{(x^2+1)^2} -4\int \frac{d x}{(x^2+1)^2} [/math] [math] =\ln|x-2| -\frac{1}{2}\cdot\ln(x^2+1) - 2 arctg x + \frac{3}{2}\cdot\frac{1}{x^2+1} -4 \frac{d x}{(x^2+1)^2}. [/math] Ostatnią całkę liczymy wykorzystując wzór rekurencyjny [math]\int(1+x^2)^{-n}[/math]; dla [math]n=2\;[/math] mamy:
[math] \mathfrak I_2=\int\frac{d x}{(1+x^2)^2}=\frac{1}{2}\cdot \frac{x}{1+x^2}+ \frac{1}{2}I_1 = \frac{1}{2}\cdot \frac{x}{1+x^2}+ \frac{1}{2}arctg x. \;[/math] Ostatecznie
[math] \int \frac{2x^2+2x+13}{(x-2)(x^2+1)^2} d x =\frac{1}{2}\cdot \frac{3-4x}{x^2+1} + \frac{1}{2}\ln \frac{(x-2)^2}{x^2+1} - 4 arctg x + C. [/math]
Uwaga
Analizując metodę całkowania funkcji wymiernych widzimy, że całka z funkcji wymiernej jest postaci:
gdzie [math]A,B\;[/math] — stałe, zaś [math]R(x), U(x), V(x)\;[/math] są funkcjami wymiernymi.
Całki z funkcji wymiernych od funkcji trygonometrycznych
Niech [math]R(u,v)\;[/math] oznacza funkcję trygonometryczną dwóch zmiennych [math]u,v\;[/math]. Rozważmy całkę:
Oazuje się, że całkę tego typu można sprowadzić do całki z funkcji wymiernej poprzez podstawienie trygonometryczne. Podstawieniem, które działa zawsze (aczkolwiek często nie jest sposobem optymalnym ze względu na ilość rachunków) jest podstawienie uniwersalne: [math]t=\tg\;\frac{x}{2}\;[/math].
Zamiana zmiennych
Musimy wyrazić [math]\sin\; x, \cos\; x, d x\;[/math] przez [math]t\;[/math]. Mamy:
Mamy dalej
Ponadto:
co daje
Wreszcie, z równości: [math]x=2arctg t\;[/math] mamy
Podstawienie
Ostatecznie mamy wszystko co jest potrzebne do podstawienia:
Przykład
Uwaga o innych podstawieniach trygonometrycznych
Powyższe podstawienie uniwersalne działa zawsze. Prowadzi jednak często do funkcji wymiernej o dużych stopniach licznika i mianownika. Z tego względu należy je stosować tylko w ostateczności, jeśli inne podstawienia trygonometryczne nie dadzą się zastosować.
Te inne podstawienia to:
Istnieją przepisy, kiedy takie podstawienia stosować. Nie będziemy ich tu wypisywać (zainteresowany Czytelnik znajdzie je np. w książce Fichtenholza, t. II).
Całki z wyrażeń typu pierwiastek n-tego stopnia z ilorazu jednomianów
Całki z wyrażeń typu [math]R(x,\sqrt[n]{\frac{\alpha x+\beta}{\gamma x+\delta}})\;[/math]
Rozpatrzmy teraz całki postaci
(zakładamy tu, że [math]\frac{\alpha x+\beta}{\gamma x+\delta}\ne {\rm const} \;[/math], bo inaczej problem byłby trywialny), gdzie [math]R(u,v)\;[/math] jest funkcją wymierną swoich argumentów. Okazuje się, że takie całki można sprowadzić do całek z funkcji wymiernych.
Realizuje się to za pomocą następującego podstawienia:
co znaczy, że [math]x\;[/math] wyraża się wymiernie przez [math]t\;[/math] i w ten sposób otrzymujemy w zmiennej [math]t\;[/math] całkę z funkcji wymiernej, którą liczymy znanymi nam już metodami. Konkretnie, mamy tutaj:
Przykład
Zgodnie z powyższym przepisem, podstawiamy:
i nasza całka przyjmuje postać
Powyższe podstawienie sprowadziło więc całkę do całki wymiernej.
Zachęcam Czytelnika, aby powyższą całkę policzył dalej. Wynik jest następujący:
Całki z wyrażeń typu pierwiastek z równania kwadratowego; podstawienia Eulera
Całki z wyrażeń typu [math]R(x, \sqrt{ax^2+bx+c})\;[/math] ; podstawienia Eulera
Ostatnią z omawianych teraz klas całek będą całki
gdzie [math]R(u,v)\;[/math] jest funkcją wymierną. Całki powyższego rodzaju także wyrażają się przez funkcje elementarne. Istnieje kilka sposobów obliczania całek (20); my omówimy tu podstawienia Eulera.
Odnośnie trójmianu kwadratowego [math]ax^2+bx+c\;[/math] zakładamy, iż nie jest on pełnym kwadratem, gdyż w tym przypadu moglibyśmy wyciągnąć zeń pierwiastek i mieć całkę wymierną.
Pierwsze podstawienie Eulera
Podstawiamy wówczas:
(lub, aby [math]t\;[/math] występowało tylko po jednej stronie równości: [math]t = \sqrt{ax^2+bx+c} + \sqrt{a}x\;[/math]). Po podniesieniu do kwadratu równości (21) wyraz [math]ax^2\;[/math] skasuje się po obu stronach i zostanie
skąd mamy
Widać, że przy tym podstawieniu zarówno [math]x\;[/math] (oraz oczywiście [math]d x\;[/math], jak i [math]\sqrt{ax^2+bx+c}\;[/math] wyrażają się wymiernie przez [math]t\;[/math] ; w ten sposób doprowadziliśmy całkę (20) do całki z funkcji wymiernej.
Drugie podstawienie Eulera
można stosować w przypadku, gdy [math]c\gt 0\;[/math]. Wówczas bierzemy:
Jeśli podniesiemy obie strony równości (22) do kwadratu, odejmiemy po obu stronach [math]c\;[/math] i podzielimy przez [math]x\;[/math], to otrzymamy:
i mamy:
Znów więc [math]x\;[/math], [math]d x\;[/math] oraz [math]\sqrt{ax^2+bx+c}\;[/math] wyrażają się wymiernie przez [math]t\;[/math] ; w ten sposób znowu doprowadziliśmy całkę (20) do całki z funkcji wymiernej. Wreszcie
Trzecie podstawienie Eulera
można stosować w przypadku, gdy trójmian kwadratowy [math]ax^2+bx+c\;[/math] ma dwa różne pierwiastki rzeczywiste; oznaczmy je [math]\lambda[/math] oraz [math]\mu\;[/math]. Wiemy, że w takim przypadku trójmian ten rozkłada się na czynniki liniowe:
Wtedy podstawiamy:
Podnosząc równość (24) do kwadratu i korzystając z (23), skracamy przez wspólny czynnik [math](x-\lambda)\;[/math] i otrzymujemy znów równanie pierwszego stopnia na [math]x\;[/math] :
skąd dostajemy:
Uwaga
Może się zdarzyć, że do jakiejś całki można zastosować więcej niż jedno podstawienie Eulera!
Zastosowanie podstawień Eulera
Pokażemy teraz, w dowolnej całce postaci (20) można zastosować któreś z podstawień Eulera (konkretnie, pierwsze lub trzecie). Otóż jeśli trójmian kwadratowy [math]ax^2+bx+c\;[/math] ma pierwiastki rzeczywiste, to można zawsze zastosować podstawienie trzecie. Jeśli natomiast trójmian nie ma pierwiastków rzeczywistych, tzn. [math]b^2-4ac\lt 0\;[/math], to
Przykłady
- Obliczmy całkę
[math] I_1 = \int \frac{d x}{x \sqrt{x^2+4x-4}} \;[/math] za pomocą pierwszego podstawienia Eulera. Zgodnie z (21) (pierwszym podstawieniem Eulera) mamy
[math] \sqrt{x^2+4x-4}=t-x, \;[/math] skąd wyliczamy
[math] x=\frac{t^2+4}{2t+4},\;\;\; d x = \frac{2t^2+8t-8}{(2t+4)^2}d t, \;\;\; \sqrt{x^2+4x-4} = t-x= \frac{t^2+4t-4}{2t+4} \;[/math] i wstawiając do całki wyjściowej, mamy
[math] I_1 = 2\int \frac{d t}{t^2+4}. \;[/math] Tę całkę już łatwo policzyć, dostając (zachęcam Czytelnika, aby uzupełnił te rachunki)
[math] I_1 = arctg [2(x+\sqrt{x^2+4x-4})] +C. \;[/math] - Obliczmy całkę
[math] I_2 = \int \frac{d x}{x -\sqrt{x^2-x+1}} \;[/math] za pomocą drugiego podstawienia Eulera. Zgodnie z (22) (drugim podstawieniem Eulera) mamy
[math] \sqrt{x^2-x+1} = xt+1; \;[/math] skąd
[math] x=\frac{2t+1}{1-t^2}, \;\;\;d x =\frac{2(t^2+t+1)}{(t^2-1)^2} d t,\;\;\; \sqrt{x^2-x+1}=\frac{t^2+t+1}{1-t^2}, \;[/math] i w zmiennej [math]t\;[/math] całka przybiera postać
[math] I_2 =\int \frac{2(t^2+t+1)}{t-t^2} d t \;[/math] a więc otrzymaliśmy — jak trzeba — całkę z wyrażenia wymiernego. Czytelnika zachęcam do dokończenia
i sprawdzenia rachunku. - Przetestujmy wreszcie trzecie podstawienie Eulera na całce
[math] I_3 = \int \frac{d x}{(2x-3) \sqrt{4x-x^2}}. \;[/math] Zgodnie z (23) i (24) (trzecim podstawieniem Eulera) bierzemy
[math] \sqrt{4x-x^2}=xt, \;[/math] skąd wyliczamy
[math] x=\frac{4}{t^2+1},\;\;\;d x = -8\frac{t d t}{(t^2+1)^2}, \;\;\;\sqrt{4x-x^2}=xt=\frac{4t}{t^2+1}, \;\;\;2x-3=\frac{5-3t^2}{t^2+1} \;[/math] i w zmiennej [math]t\;[/math] całka przyjmuje postać
[math] I_3 = 2 \int \frac{d t}{3t^2-5} \;[/math] więc znów w postaci wymiernej, tak jak powinno być. Znów wykładowca zachęca Czytelnika do dokończenia
i sprawdzenia rachunków.
- ↑ Dlaczego prawie? Otóż jeśli weźmiemy jakąś funkcję [math]f\;[/math], scałkujemy ją, a następnie zróżniczkujemy — to otrzymamy tę samą funkcję [math]f\;[/math]. Natomiast jeśli najpierw funkcję [math]f\;[/math] zróżniczkujemy, a potem scałkujemy, to otrzymamy funkcję [math]f\;[/math] plus dowolna stała — więc coś bardzo podobnego, ale jednak nie to samo.
- ↑ Gdy wszystkie ułamki proste są odwrotnościami wielomianów pierwszego stopnia, to współczynniki można wyznaczyć znacznie prościej.